Кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологам. Розглянемо особливості надання цієї допомоги для для жінок, які працюють за сумісництвом.
    За частиною 1 ст.30 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105 “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування” матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи, крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи й за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
    Якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, обчислення середньоденної заробітної плати проводиться страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період в такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо відповідно до п.30 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінетк Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (в редакції постанови КМУ від 26.06.2015 р. № 439, діє з 04.07.2015 р.).
    Страхові випадки сумісникам по вагітності та пологах проводяться на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності, засвідченого підписом керівника і скріпленого печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.
У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.29 Порядку, якщо впродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку, за даними Державного реєстру загальнообов”язкового державного соціального страхування, застрахована особа має страховий стаж – менш як шість місяців, середня заробітна плата визначається для розрахунку допомоги по вагітності та пологах виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вищої від двократного розміру мінімальної заробітної плати та не меншої за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.
    Згідно з ч.1 ст.25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв”язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів. При цьому допомога по вагітності та пологах за 180 календарних днів виплачується лише жінкам віднесеним до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки з 01 січня 2015 року скасовано зону посиленого радіоекологічного контролю та пільги для 4 категорії постраждалих осіб.
    Водночас робочі органи Фонду, проводячи контрольні заходи, пов”язані із нарахуванням та виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам, у разі виявлення підозри щодо заволодіння страхувальником коштами Фонду через прийняття на роботу жінки на останньому місяці вагітності проводять розгляд справи разом із контролюючими та правоохоронними органами.

Ірина Філонюк
Спеціаліст 1-ї категорії Здолбунівської
міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського
обласного відділення Фонду соціального
страхування з тимчасової втрати працездатності