Відроджуючи минулі традиції та з нагоди відзначення 500-річчя міста, міська рада своїм рішенням №189 від 24 липня 1996 року затвердила сучасні міські символи Здолбунова (автор проектів – Ю. Терлецький).

Герб: у червоному полі щита перехрещені срібні кайло, молоток та залізничний ключ; щит увінчує срібна міська корона.

ГЕРБ МІСТА

 

Хоругва: В хоругві традиційно використане прямокутне полотнище червоного кольору. В центрі полотнища розміщені елементи символіки, які використані в гербі міста.

 

ХОРУГВА МІСТА

  


Здолбунів — місто в Україні, центр Здолбунівського району Рівненської області. Місто розташоване за 12 км на південь від Рівного . Сусідами міста є Рівне, Острог, Дубно.
Вперше назва поселення Здолбунів (Долбунів) згадується в акті 1497 року, за яким Великий князь Литовський Олександр дарує князеві Константину Острозькому разом з іншими поселеннями і село Дол¬бунів. Сучасна назва поселення починає вживатися з 1629 року.

Давня історія Здолбунова розпочалася в ХV столітті, коли його поселенці разом із землями Великим князем литовським Александром дарувалися його вірному воєначальнику Костянтину Івановичу Острозькому. Історія заснування та початків поселення населеного пункту Здолбунова зафіксована першою згадкою про це в 1497 році, про засвідчує документ з архіву Любартовичів-Сангушків. Здолбунів та Здовбиця складали тоді єдиний земельний комплекс власників князів Острозьких, детальний опис яких знаходимо 1621 року – часі заснування ними Ординації острозької. В цьому першому відомому описі йдеться, що в Здолбунові знаходилася церква, яка «обвітшавша й ремонту потребує». Згодом по спадковому праву Здолбунів стає частиною угідь князя Домініка Заславського (Острозького), який зустрівся в борні з козацько-селянським військом Богдана Хмельницького під час Української національно-визвольної війни 1648-1654 років. Здолбуновом проходили полки відомого козацького полковника Максима Кривоноса, який обложив Острог у 1649-му, а його сина Кривонсенка – не менш грізного повстанського ватажка та інших діячів епохи Гетьманщини – ще довго згадували історики нової доби.

Вперше назва поселення Здолбунів (Долбунів) згадується в акті 1497 року, за яким Великий князь Литовський Олександр дарує князеві Константину Острозькому разом з іншими поселеннями і село Долбунів. Сучасна назва поселення починає вживатися з 1629 року.
Є декілька версій походження назви Здолбунів. Одна з них стверджує, що стародавня назва Долбунів походить від слова «долбати». Це пояснюється наявністю на околицях поселення крейдяних копалень, з яких місцеві жителі «долбали» крейду і при запитанні: — Звідки ви? — чули відповідь: — З Долбунова. На цій підставі і закріпилася назва поселення як Здолбунів.

 


Існує припущення, що назва пов'язана з старослов'янським племенем дулібів (долобів), яке було основним населенням наших земель VI-X століть. Можливо, в назві Здолбунів (Долбунів) трансформувалась пам'ять дулібів. Інші версії є маловірогідні. 
З утворенням Київської держави землі дулібів з X століття входять до її складу. Пізніше, під час занепаду держави, землі Волині з 1199 року увійшли до Галицько-Волинського князівства, яке від нападів татаро-монгольських орд поступово втрачає свою силу і підпадає під владу Литви. З 1569 року, після Люблінської унії, Здолбунів знаходиться під владою Польщі. Село входить до Луцького повіту і за історичними документами 1570 року в  ньому налічується 9 димів.