Подача тих чи інших видів напоїв потребує відповідного посуду. Якісні бокали для шампанського створені спеціально таким чином, щоб шанувальники цього напою змогли гідно оцінити його витончений смак. Цікаво, що в келихах різної форми одне й те саме шампанське розкривається з різними ароматичними відтінками та букетом.
Незалежно від форми, спільні риси мають всі бокали: тонкі стінки, загострене дно чаші, де можуть збиратися та підніматися бульбашки. Сама чаша розширюється до середини, дозволяючи аромату досягти максимальної концентрації. Верх широкий, але дещо звужується догори, щоб аромат утримувався в бокалі, а дегустатору було зручно насолоджуватися напоєм.
Рекомендації з вибору бокалів для шампанського
Вибираючи келихи для ігристого вина, слід орієнтуватися на такі критерії:
- Товщина стінок. Зазвичай виробники дотримуються стандарту в 3 мм. Чим нижча товщина, тим яскравіше відчувається смак напою.
- Матеріал виготовлення. Пропонуються зразки з міцного скла або кришталю. Скляний посуд для ресторану доступний за вартістю, виконується у витонченому дизайні. Перевагою кришталю є мелодійний передзвін та тонкі стінки, проте такі моделі обходяться досить дорого.
- Вимоги щодо догляду. Кришталеві вироби миються тільки вручну, без мийних засобів, що може створювати незручності у роботі закладу.
- Стилістичне виконання. Келихам надається різноманітний дизайн, від лаконічних екземплярів з гладкими стінками до виробів у вінтажному стилі, з різьбою та позолотою. Чим складніше оформлення, тим більш ретельно потрібно доглядати за такими ємностями.
Формі бокалів необхідно приділити окрему увагу, адже вона значно впливає на сприйняття смаку та аромату напою.
Види келихів для шампанського та їх особливості
Для подачі цього напою використовуються посуд таких форм:
- Тюльпан. Він характеризується відносно короткою ніжкою та широкою чашею, яка спочатку звужується, а тоді злегка розкривається доверху, як пелюстки квітки. Верх, який розкривається вверх, дає змогу краще відчути аромат, при цьому доволі вузьке «горлечко» утримує бульбашки. Підвидом тюльпана є «широкий тюльпан», чаша якого ширша, ніж у звичайного. В ньому подають витримані напої з нотками сухофруктів, бісквіту, вершкового тістечка.
- Фужер. Чи не найбільшу популярність мають фужери для ігристих напоїв – вишуканий дизайн та здатність повноцінно зберігати смакові та ароматичні властивості не залишають поціновувачів байдужими. Такі бокали мають конусоподібну чашу та вміщують у собі 80 до 300 мл вина. Форма не дає напою швидко «видихнутися», хоча не розкриває аромату й смаку цілком. Це дозволяє «згладити» дрібні нерівності смаку недорогих вин. Крім цього, тонкий фужер має дуже показний вигляд у руці: бульбашки піднімаються вишуканим ланцюжком, золотистий відтінок грайливо переливається на світлі.
- Флюте (флейта, англ. – flute). Вузький і високий келих із прямими стінками, що звужуються догори. Така класична форма допомагає довше зберігати ігристість напою, спрямовуючи бульбашки до верху, та концентрує аромат. Завдяки своїй елегантності флюте використовується як для класичних ігристих вин, так і для шампанського, акцентуючи на витонченості подачі.
- Шале. Він зовні подібний на кубок. Проте через широку чашу з низькими стінками втрачаються бульбашки, а смак і аромат не можуть розкритися повною мірою. Часто у шале розливають солодкі ігристі вина.
Якщо шампанське є єдиним напоєм, що подається на заході, треба передбачити наявність в середньому 4 – 5 одиниць бокалів на одного гостя. Коли ж ігристе вино подають як аперитив чи десерт, можна обмежитися 2 бокалами на персону. Для домашнього користування, як правило, купують набір з 6 келихів.