Меню Закрити

Базальтові стовпи

На території Рівненської області знаходиться одне з найбільш чудових творінь природи України – Базальтові стовпи, які по праву вважаються одним з 7 чудес нашої країни. Ця унікальна природна пам’ятка розташована у селі Базальтове, Костопільського району, де вже понад століття триває видобуток базальту. Цей камінь був використаний для мощення площ європейських столиць, включаючи Париж, Лондон, Брюссель, Варшаву та Відень.

Місцевість, відому як Янова долина, прикрашають мальовничі базальтові стовпи, вік яких сягає майже 700 мільйонів років. Вони утворилися в результаті магматичного процесу, коли базальт розколовся на прямокутні колони. Ці колони мають висоту від 60 сантиметрів до 30 метрів і вражають своєю геометричною точністю та варіативністю форм – від чотиригранних до восьмигранних.

Важливою є історія відкриття та видобутку базальту. Поклади базальту на території сучасної України були виявлені ще у XVIII столітті, коли ця земля належала Польщі. Активне видобування розпочалося в 1861 році, коли базальт почали використовувати для бруківки та облицювання будівель. Через війни та політичні зміни, ця територія стала частиною України і нині знаходиться неподалік від кордону з Білоруссю.

Варто відзначити, що до 1930 року на базальтових кар’єрах працювало майже три тисячі робітників. Сьогодні це місце перетворилося на справжній туристичний магніт, приваблюючи відвідувачів не тільки своєю історією та унікальністю каменю, а й красою природного ландшафту. Янова долина – це не лише геологічна цікавинка, але й місце відпочинку, де можна поплавати у смарагдовому озері, яке утворилося на місці колишнього кар’єру.

Базальтові стовпи Рівненщини є яскравим прикладом того, як природа та людська діяльність можуть створювати неповторні та вражаючі краєвиди, що заслуговують на увагу та охорону як культурної спадщини.

Після завершення видобутку базальту у кар’єрі, величезна яма була заповнена підземними водами, утворюючи рукотворне озеро з глибиною до 30 метрів. Унікальний гліцериновий склад води та насиченість водоростями надали озеру смарагдового кольору, що робить його неймовірно привабливим для туристів. Хоча офіційно купання у цьому озері заборонено, це не зупиняє численних відвідувачів, які бажають зануритися у його води.

Однією з особливостей цієї місцевості є “Острів кохання”, який отримав свою назву через форму серця. Поруч зі затопленим кар’єром досі діє підприємство з видобутку базальту. В районі Івано-Долинського родовища нараховується п’ять кар’єрів, проте найкраще милуватися базальтовими стовпами можна у кар’єрах №3 та №5.

Базальт знайшов широке застосування не лише в будівництві доріг і пам’ятників, але й у виробництві космічних скафандрів та екіпірування для рятувальників, завдяки своїм теплоізоляційним властивостям. Крім базальту, в цій місцевості знайдено багато інших мінералів та самоцвітів, включаючи адуляр, азурит, барит, борніт та інші.

Ця місцевість також стала місцем зйомок історичної драми “Поводир” режисера Олеся Саніна та музичного кліпу Руслани на пісню “Я люблю”. З 1972 року Базальтові стовпи вважаються пам’яткою місцевого значення і є об’єктом інтересу для дослідників у галузі стратиграфії, петрографії, мінералогії та палеовулканізму.

Незважаючи на туристичну привабливість цього місця, наразі воно позбавлене розвиненої інфраструктури. Тут немає екскурсоводів, вказівників чи облаштованих місць для відпочинку, а також дорога до цього місця залишається в незадовільному стані.

Доїзд до Базальтових стовпів можливий поїздом Київ – Рівне або Київ – Ковель до міста Рівне, далі автобусом або автомобілем до міста Костопіль (35 км), а потім до села Базальтове або Берестовець (20 км). По дорозі можна відвідати Тунель кохання та зруйнований Клеванський замок у містечку Клевань.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Схожі записи