Нещодавно ГУ ДФС у Рівненській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником управління аудиту Сергієм Трояном на тему «Застосування РРО у 2020 році»
Відповіді на цікаві запитання пропонуємо вашій увазі.
З якої дати і для кого застосування РРО стане обов’язковим?
З 19.04.2020 для ФОП – платників єдиного податку 2 – 4 груп:
незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищує 1 млн гривень;
які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
які здійснюють реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.
З 20.10.2020 до перелік СГД які повинні використовувати РРО розшириться:
торгівля або надання послуг через Інтернет;
торгівля ювелірними виробами;
продаж уживаних товарів в магазинах (група 47.79 КВЕД);
ресторани, кафе, ресторани швидкого обслуговування (крім продажу води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу);
турагенства і туроператори;
готелі та місця тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
реалізація текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках);
реалізація деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, який затвердить Кабмін.
Чи зобов’язаний ФОП вести облік товарних запасів?
До 19.04.2020 облік не ведуть фізичні особи – підприємці, які не зареєстровані як платники ПДВ.
З 19.04.2020 облік не ведуть ФОП-єдинники, які не зареєстровані як платники ПДВ, крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації:
технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
лікарських засобів і виробів медичного призначення;
ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Як відмовитися від РРО і почати застосовувати програмні реєстратори?
Суб’єкти господарювання, які у зв’язку із застосуванням програмних реєстраторів розрахункових операцій вирішили відмовитися від застосування РРО, строк служби яких не закінчився, повинні скасувати реєстрацію таких реєстраторів розрахункових операцій у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, із поданням до контролюючих органів звітних документів, передбачених Законом про РРО. Норма набирає чинності з 19 квітня 2020.
Як працювати з програмним РРО за відсутності Інтернету?
РРО працюватимуть у режимі офлайн протягом 36 годин. У цей період розрахунковим документам будуть присвоюватися фіскальні номери з діапазону, сформованого фіскальним сервером. Номери з цього діапазону попередньо резервуватимуться. Протягом години після відновлення зв’язку копії створених в режимі офлайн розрахункових документів передаються на сервер податкової.
Що таке кешбек і коли він почне діяти?
Кешбек (повернення коштів за нефіскалізований чек) запрацює тільки з жовтня 2020 року.
Купуєте товар/отримуєте послугу на суму, яка перевищує 850 грн, перевіряєте чек на сайті. Якщо інформація про чек відсутня, подаєте скаргу через електронний кабінет.
Якщо чек не був фіскалізований, ДПС проводить перевірку. Якщо виявлене порушення, продавець сплачує штраф, з суми якого покупцю виплачують “кешбек” – 100% вартості товару.
Чи потребує РРО безготівкова форма розрахунків банківським переказом на поточний рахунок продавця?
Якщо розрахунки за придбаний товар (послугу) проводяться у безготівковій формі без застосування платіжних карток і кошти перераховуються з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця, така операція не потребує РРО. Теж саме стосується випадків, коли покупець розраховується з продавцем шляхом внесення коштів через банк для подальшого їх зарахування на поточний рахунок продавця.
Якщо ж розрахунки за товар чи послугу відбулися із використанням банківської платіжної карти, то така операція підпадає під визначення «розрахункової операції» для цілей Закону № 265. У цьому разі необхідно застосовувати РРО.