Меню Закрити

Дитячий садочок: правила та звичаї в різних країнах світу

Батьки прагнуть дати своїй дитині все найкраще: одяг , іграшки , виховання та , звичайно ж , освіту . А вона для малюка починається якщо не з пелюшок , то з дитячого саду точно. Адже там вона вперше стає членом колективу , вчиться бути самостійною , дотримуватися певних правил і розпорядку .

Дитсадок , безсумнівно , важливий для успішного розвитку здібностей дитини. Але як же складно часом відшукати хороший садок, щоб малюку там було добре , комфортно  й, головне , щоб батьки при цьому були спокійні за своє чадо. Про дитячі сади в різних країнах розповідає Inpress.ua

 Україна

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – 150-200 євро на місяць.

Державні садки в Україні офіційно безкоштовні, а батьки повинні оплачувати лише 50 % вартості харчування ( в середньому близько 100 гривень на місяць). Але на практиці витрати батьків цим не обмежуються.

Сьогодні у нас , щоб записати дитину в садок або ясла , потрібно записуватися мало не з народження. І не факт , що допоможе. У хід йдуть традиційні прийоми : грошові внески до фондів, подарунки директору, ремонт приміщень і просто – хабарі.

Для тих, хто може собі дозволити платити більше, існують приватні дитячі сади. Вони відрізняються кращими побутовими умовами, більш різноманітним меню, а також використанням більшої кількості модних серед батьків методик розвитку дітей. Правда, ціни в таких садах досить високі й по кишені далеко не кожній сім’ї – від 4000 до 10 000 грн.

В українських садочках здійснюється догляд за дітьми з двох до шести років. Тут дитина снідає , обідає і полуднує. Раціон малюків обов’язково містить різноманітні фрукти та овочі, крупи, м’ясо, рибу. При гарній погоді дитя двічі на день гуляє – вранці перед обідом і ввечері після полудня. Згідно з режимом, під час тихої години малюк бачить сни або просто тихенько лежить, щоб відпочили руки , ноги , голова й хребет.

Польща

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – близько 460 євро на місяць.

Державні дитячі сади призначені для дітей віком від трьох до п’яти років ( у виняткових випадках вони можуть прийняти також дітей у віці 2,5 років). Перебування в садку обов’язкове для дітей , яким виповнилось п’ять років , оскільки останній рік у ньому служить підготовкою дитини до навчання в школі.

Більшість дитячих садків у Польщі – муніципальні. Рівень їх, тим не менш, досить високий, оскільки держава приділяє багато уваги цій сфері. Запис дітей у державні дитсадки зазвичай починається вже в березні ( на навчальний рік, що починається 1 вересня) .

Перебування дитини в суспільному дитячому садку перші п’ять годинн є безкоштовним. За кожну наступну годину батьки повинні платити. Залежно від міста оплата може відрізнятися. У Варшаві додаткова година коштує 0,7 євро. До того ж треба додати оплату за їжу – близько 2 євро за день.

Приватні дитячі сади в Польщі відрізняються великою кількістю вихователів, меншою кількістю дітей у групах і, звичайно ж, великою увагою й матеріальною базою. Приватні дитячі садки відвідують діти дуже заможних громадян. Середній клас задовольняється муніципальними гарної якості .

Німеччина

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – близько 460 євро на місяць.

У Німеччині діток приймають у садок з трьох років. Оплата коливається від 60 до 400 євро на місяць. Як правило, якщо дохід родини не перевищив за попередній календарний рік 13 тисяч євро, то дитина відвідує дитячий садок безкоштовно . Якщо дохід склав від 13 до 25 тисяч євро, то оплата встановлюється залежно від віку дитини ( ясла дорожче ) й часу його перебування в саду. Якщо дитина перебуває в дитячому саду менше 45 годин на тиждень, то для дітей до двох років і більше оплата становитиме приблизно 70 і 45 євро відповідно.

Якщо родині важко платити за дитячий садок, батьки можуть подати заяву у відділ освіти з проханням про зниження або скасування плати. Правда , потрібно документально обгрунтувати причину такого прохання. Якщо брати й сестри ходять у один і той же дитячий сад, то плата береться тільки зі старшої дитини. Всі молодші діти (неважливо, скільки їх ) відвідують садок безкоштовно .

Групи в дитсадках в основному змішані. Це вітається та вважається, що старші діти навчаються піклуватися про молодших , а молодші – беруть приклад зі старших .

Часто діти з обмеженими можливостями ходять у дитячі садки з повноцінними дітьми, щоб вони не відчували своєї неповноцінності, а їх однолітки вчилися толерантності, співчуття.

Підготовки до школи тут як такої немає.

Франція

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – близько 1000 євро на місяць.

У цій країні дитячий сад обійдеться батькам у 1000 євро на рік.

Дитячі садки приймають дітей з двох років (за наявності вільних місць) і до 6 років. Дошкільна освіта не є обов’язковою , але практично всі діти з трьох до шести років відвідують дитячий сад.

Дитсадки часто вважають найбільшим успіхом французької системи освіти . Класи добре оформлені , діти щасливі. Вони навчаються, грають і отримують навички спілкування.

Діти в садах діляться на три вікові групи. Перша – з двох до чотирьох років, де діти тільки грають. Друга ( середня) – з чотирьох до п’яти років – навчаються ліпленню, малюванню й іншим практичним навичкам, а також усному спілкуванню. Третя (старша) – з п’яти до шести років – вчаться читати, писати і рахувати.

Сади працюють п’ять днів на тиждень, по шість годин на день ( три ранком і три після обіду). У великих містах сади працюють з раннього ранку до 18-19 годин, і під час канікул, тому що багато батьків працюють і діти потребують нагляду .

Вихідні – по середах . У цей день діти відвідують гуртки.

На сніданок заборонено годувати дітвору печивом і молоком, оскільки це сприяє ожирінню.

Швеція

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – в середньому 2350 євро на місяць.

Система дитячих садів і інших дошкільних закладів у країні досить розвинена – є ясла (платні), є звичайні державні садки, а є приватні .

Зазвичай за дитсадок батьки платять фіксовану суму щомісяця, вона залежить від їхнього доходу (максимальна оплата – 200 євро). На оплату за всіх наступних дітей надається знижка.

Студенти , безробітні та інші батьки, які не мають доходу,  не оплачують відвідування садка, але мають право тільки на обмежене за кількістю годин перебування дитини в саду. Вони не можуть залишити його на звичайні вісім годин на день, як працюючі мами і тата. Зустрічаються і вечірні, і нічні садки – для діточок, чиї батьки працюють у цей час .

Умови в садах можуть відрізнятися по країні, скрізь різні правила, але адаптація до установи зазвичай поступова, враховується вік і досвід дитини. На самому початку один з батьків перебуває кілька днів разом з дитиною в групі (проводить там годину-дві), далі цей час збільшують. Потім мами і тата залишають свого малюка одного в саду на короткий час, але і його пізніше роблять більш тривалим. Таким чином, відбувається поступова адаптація дитини до перебування в садку, а якщо в її процесі стають очевидними якісь проблеми, вихователі намагаються зрозуміти їх причини та знайти рішення спільно з батьками.

Особливістю шведських дитячих садів є те, що діти багато часу проводять на вулиці. Брудна дитина – щаслива дитина, вважається в цій країні. У кожного чада є спеціальний одяг, в якому він може сидіти і валятися в піску, в калюжах .

У Швеції є садочки , в яких діти взимку сплять на вулиці в спальних мішках. Дітки, які ходять в такі сади, менше хворіють. Шведи з раннього дитинства вчаться берегти природу.

Тут не прийнято багато вчитися у дитсадках. Вважається , що потрібно не віднімати у малюків дитинство, вони повинні більше гуляти.

Великобританія

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – у середньому близько 3000 євро на місяць.

Після того, як дитині виповниться три роки, він має право на безкоштовне відвідування садка протягом 15 годин на тиждень, оплачуваних державою. Тобто його можуть узяти в окрему групу на три години на день. Всі ясла- садки в Англії платні й досить дорогі – від 850 євро на місяць.

В англійських дитячих садах немає «тихої години». Тут вважається, що з трьох років діти не потребують денного сну . Тому в англійських садочках практикується сон на вимогу: маленьких укладають, коли бачать , що вони хочуть спати, а «старші», якщо захочуть, можуть «задрімати», прикрившись пледами на матах у ігровій кімнаті. При цьому переодягання в піжами не передбачено. Ліжечка ж є тільки для малюків.

До двох -двох з половиною, а то й до трьох років діти, як правило, в памперсах (тут не квапляться привчати до горщика ), які треба приносити з собою. Міняють їх нечасто, в середньому два- три рази на день.

У групах зазвичай від 8 до 15 дітей. Число виховательок коливається залежно від віку підопічних. Там, де діти до півтора -двох років, припадає по одному дорослому на двох -трьох дітей. З трьох років – по одному вихователю на п’ять -вісім дітей.

Діти в англійському садку малюють, ліплять, в тому числі з глини, роблять усілякі поробки, їх водять на екскурсії і так далі.

Що стосується харчування, то тут від саду до саду все може бути дуже по- різному. Є садки, в які їжу для дитини потрібно приносити з собою , а «дитсадкова» їжа – тільки шоколадки , фрукти і молоко. Є садки з триразовим гарячим харчуванням, але воно включає в себе, наприклад , картоплю- фрі з кетчупом, а є й приємні винятки у вигляді «меню від шеф -кухаря ».

Ще одна місцева особливість – найвищою мірою спокійного ставлення до дитячих хвороб. Часто діти ходять « з соплями до пояса » і кашляють , але ніхто не звертає на це ніякої уваги. Мало того, згідно з місцевими традиціями, всі діти дуже легко одягнені – як правило, без шапок, навіть коли на вулиці мінусова температура, в куртках нарозхрист, а нерідко й з голими колінами . У більшості англійських дитсадків обов’язкова форма .

США

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – близько 1800 євро на місяць.

Вартість садків варіюється від 75 до 800 євро на місяць. У садах дешевше 600 євро немає ніяких програм, годування (тільки те, що сам приніс) .

Державних дитячих садів в США немає. Всі – приватні. Приймають дітей у віці від шести тижнів і до 12 років включно. Діти шкільного віку, оскільки батьки працюють, перебувають в саду до початку уроків у школі , наприклад, з шостої ранку .

У садку дітей годують сніданком і обідом. Сніданок зазвичай починається в 6:30 і закінчується близько 8:30 . Годують дитину за бажанням: хоче – їсть, не хоче – не їсть. Приблизно о 9:45 дітям пропонується снек (перекус), що складається з пари крекерів, печива або скибочок фруктів і стаканчика води. Ланч або обід зазвичай триває з 11:45 до 12:30. Після обіду діти чистять зуби.

Посуд в садку одноразова, тобто пластикові або паперові тарілки й стаканчики, ложки та виделки для перекусів – теж з пластику. Нянечок в американському саду немає, тому чистота групи повністю залежить від вихователів. Вологе прибирання робиться щодня – під час тихої години, поки діти сплять, і в кінці дня, після того як вихователь ” роздав ” своїх дітей черговим наставникам .

У Штатах в кожному дитячому садку немає власної медсестри. Є одна на кілька садів, відповідальна за дотримання усіх санітарних норм і правил. Така медсестра приходить пару раз на місяць і перевіряє, наприклад, як вихователі дотримуються норм і правил безпеки, міняючи діткам памперси.

У садку діти грають і займаються з вихователем або йдуть гуляти. Є сади, в яких тільки показують мультики.

Діти сплять на підлозі. Ніяких розкладачок, ліжок немає ( виняток – грудні малюки). У кращому випадку дітям дають гумові килимки (типу автомобільних ). Покривало не видається та взуття не знімається .

Найпоширеніше покарання і , мабуть, єдине – це ізолювати дитину від групи дітей на час (кількість хвилин), відповідне віку дитини. Чотири роки – чотири хвилини сидиш близько вихователя і усвідомлюєш свою провину. Або пропонується інший вид діяльності , щоб відвернути винуватого від неправильної поведінки .

Японія

Заробітна плата вихователя в дитячому садку – близько 2000 євро на місяць. Вартість дитячого садка – від 15 до 350 євро на місяць.

У Японії дитсадок не є обов’язковою освітньої ступенем. Діти надходять сюди за бажанням батьків – зазвичай з чотирирічного віку . Іноді , як виняток, при сильній зайнятості батьків, дитину можуть взяти в садок у три роки.

Є в цій країні і ясла для малюків, яким тільки рік . Але віддавати дітей із сім’ї так рано не рекомендується. Щоб помістити дитину в подібний заклад , батьки повинні писати спеціальну заяву і обгрунтовувати неможливість виховувати малюка вдома до трьох років дуже вагомими причинами .

Практично всі дитячі садки в Японії приватні. Серед них особливе місце займають так звані елітні садочки, що знаходяться під опікою престижних університетів. Якщо дитина потрапляє в такий, його майбутнє можна вважати забезпеченим: після досягнення відповідного віку він переходить в університетську школу, а звідти – без іспитів вступає до університету .

Головне завдання вихователів – навчити дітей бути слухняними. Домашнє виховання у японців надзвичайно м’яке, дітям рідко щось забороняють . Але по відношенню до чужих людей – на вулиці, у громадських місцях – японська традиція суворо вимагає вираження граничного поваги, в тому числі і з боку маленьких дітей. Тому багато часу в дитячому садку приділяється вихованню манер і знайомству з ритуальною стороною життя .

Також діти в саду займаються спортом і танцями, грають на музичних інструментах. У японських садках немає іграшок. Тихої години тут теж немає. Обіди дітям не готують, їжу приносять із собою.

Китай

Дитячий садок в Китаї є дошкільним дитячим закладом, де виховуються діти від трьох до шести років. Оплата за сад – від 25 до 200 євро на місяць.

Поряд з безкоштовними дитсадками, які утримує держава і де дітей привчають до праці і готують до школи, в країні стали з’являтися приватні платні дитячі сади, де приділяється увага культурному розвитку дітей.

Є приватні садки, вартість варіюється в межах 200-400 євро на місяць. За ці гроші щасливі китайські спадкоємці отримують належний догляд – як правило, в сад запрошують викладачів -іноземців для вивчення англійської, з дітьми багато займаються творчістю та розвиваючими заняттями. У групах може бути до 30 діток на двох вихователів.

Сплять малюки на підлозі, на спеціальних матрацач в кімнаті, де проходять заняття, а грають – в окремій ігровій кімнаті, де збирають дві -три групи малюків. У китайських дитсадках велика навчальне навантаження, діти з трьох років вчаться читати і писати. Рухаються вони мало, подовгу сидять за столом і грають в настільні ігри.

Єгипет

Щомісячний платіж за дитячий садок у Єгипті варіюється від 75 до 150 євро при шестиденному графіку з одним вихідним днем – п’ятницею. Дитячі садки в Єгипті в основному приватні. Дуже часто їх власниками є іноземці. Відмінною рисою єгипетських садків є те , що у них відсутній вуличний майданчик, де діти могли б гуляти. Вони грають весь час у приміщенні, де у них є гірки, гойдалки і т. д. Іграшок у саду немає – діти приносять свої .

Також тут дитину не будуть годувати, нянечка просто розігріє те, що батьки дадуть дитині з собою. До речі , віддати дитину в дитячий сад в Єгипті можна з трьохмісячного віку . У групах по 40 і більше діток. Обмежень щодо кількості немає. Вихователь тільки один.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Пов'язані записи